MSNZ HILLCLIMB CHAMPIONSHIP FINAL
27 KURURAU ROAD GRAVEL HILLCLIMB
26 Organising Club: Hawkes Bay Date: 02 April 2016 Competitors: 21 Permit: 160091
0 No Competitor Car Class Club Time = x:xx.xx Minutes or DNF or DNS Best Overall
5 Practice Run 1 Run 2 Run 3 Time Place
1 1 Phil Campbell Mitsubishi EVO 9 4 MBOP 03:21.80 03:20.12 03:20.86 03:18.68 03:18.68 1
4 4 Graham Featherstone Mitsubishi EVO 7 4 Thames Valley 03:27.32 03:28.88 03:25.12 03:20.50 03:20.50 2
10 10 Quentin Palmer Mitsubishi EVO 5 4 Hawkes Bay 03:27.46 03:25.52 03:25.00 03:20.54 03:20.54 3
51 51 Scott Jones Mitsubishi Lancer Evo 3 RS 3 Waimate 50 03:42.90 03:34.59 03:34.40 03:28.37 03:28.37 4
6 6 David Loughlin Subaru WRX H6 3 MBOP 03:45.60 03:37.34 03:37.62 03:32.69 03:32.69 5
3 3 Andrew Elder Mitsubishi EVO 1 3 Hawkes Bay 03:39.23 03:41.47 03:41.37 03:33.56 03:33.56 6
18 18 Michael Sanderson Toyota Starlet 1 Pukekohe 03:48.79 03:37.83 03:40.62 03:37.31 03:37.31 7
16 16 Steve Goodare Datsun Sunny 2 Pukekohe 03:50.88 04:44.06 03:44.15 03:37.95 03:37.95 8
32 32 Nathan Tough Honda CRX 1 Hawkes Bay 03:56.14 03:48.98 03:43.42 03:41.60 03:41.60 9
41 41 Mark Bradly Datsun 1200 SSS 1 South Auckland 03:49.99 04:45.11 03:43.14 03:41.84 03:41.84 10
28 28 Mike Torr Subaru WRX 3 MBOP 03:59.15 03:42.66 04:07.29 03:49.21 03:42.66 11
38 38 Russell Jenkins Toyota Starlet 1 Thames Valley 03:56.06 03:53.75 03:48.03 03:47.17 03:47.17 12
26 26 Don Brunt Ford Escort 2 Thames Valley 03:48.79 04:47.57 03:52.24 03:50.30 03:50.30 13
60 60 Brendon Fisher Toyota Starlet 1 Waimate 50 04:02.95 03:58.76 03:54.26 03:57.01 03:54.26 14
43 43 Roger Goss Mazda RX3 2 Auckland 04:01.82 03:57.32 03:58.02 03:57.33 03:57.32 15
35 35 Don Needham Toyota Starlet 1 Thames Valley 04:03.33 04:08.72 04:01.10 03:59.11 03:59.11 16
5 5 Colin Goodwin Subaru WRX Sti 4 MBOP 04:07.87 DNF 04:12.37 03:59.62 03:59.62 17
15 15 Paul Fraser Mazda RX3 2 South Auckland 04:13.87 04:30.04 04:12.35 04:00.82 04:00.82 18
42 42 Kerry Bell Toyota Starlet 1 Hawkes Bay 04:11.59 04:06.01 04:06.64 04:03.32 04:03.32 19
44 44 David Fife Datsun 1200 Coupe 1 Marathon Rally 04:21.26 04:16.64 04:13.75 04:22.34 04:13.75 20
14 14 Rodney Atchinson VW Beetle 2 Pukekohe 04:08.87 DNS DNS DNS DNS DNS
61















FASTEST TIME 03:21.80 03:20.12 03:20.86 03:18.68 03:18.68 N/A

Class 1 = 2WD 0 - 1800cc Class 2 = 2WD 1801cc & Over Class 3 = 4WD Pre 1996 Class 4 = 4WD 1996 and Later