37 Otene Rd 1/4 Mile Sprint Series Round One
36 STANDING SPRINT

(Sorted By Original Order)

Organising Club: Hawkes Bay Date: 10th April 2016 Competitors: 29 Permit: 160227

No Competitor Car Class Town Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Run 5 Run 6 Best Overall

Time Place
1 2 Luke James Mitsubishi EVO 6 G Non MSNZ Club 00:14.13 00:12.25 00:12.07


00:12.07 2
2 21 Steve Wattie Holden Monaro F Non MSNZ Club 00:13.47 00:13.84 00:12.78


00:12.78 3
3 4 Scott Hodgetts Holden Commodore SS F Non MSNZ Club 00:13.75 00:13.44 00:13.19


00:13.19 4
4 6 Bart Maulder Mazda RX7 F Non MSNZ Club 00:13.34 00:13.34 00:15.50


00:13.34 5
5 1 Rouan Bainbridge Datsun 1200 E D1NZ 00:13.72 00:13.66 00:13.38


00:13.38 6
6 36 Finian Foote Datsun 1600 F Hawkes Bay 00:13.72 00:13.44 00:13.54


00:13.44 7
7 111 Greg Hook BMW M3 E Non MSNZ Club 00:14.22 00:13.81 00:13.72


00:13.72 8
8 16 Stuart McChesney Honda EP3 E Hawkes Bay 00:14.00 00:14.31 00:14.06


00:14.00 9
9 8 Karl Kelly Nissan Skyline F Non MSNZ Club 00:14.44 00:14.04 00:14.66


00:14.04 10
10 9 Tyler Allen Toyota Hilux F Non MSNZ Club 00:14.06 00:14.37 00:14.66


00:14.06 11
11 5 Dion vanLaar Nissan Skyline R33 F Non MSNZ Club 00:14.87 00:14.28 00:14.18


00:14.18 12
12 20 Tim Oliver Nissan Sylvia K F Hawkes Bay 00:14.50 00:14.44 00:14.71


00:14.44 13
13 62 Tim Ireland Honda Integra D Non MSNZ Club 00:14.44 00:14.75 00:14.50


00:14.44 13
14 17 Vaughn Capper AC Cobra F Non MSNZ Club 00:11.60 00:11.34 00:11.28


00:11.28 1
15 7 Matthew Newton Toyota Soarer F Non MSNZ Club 00:15.00 00:15.09 00:15.00


00:15.00 15
16 19 Shane Chapman Toyota Starlet Glanza E Non MSNZ Club 00:15.09 00:15.41 00:15.44


00:15.09 16
17 25 Joseph Gray Nissan Laurel F Non MSNZ Club 00:16.15 00:15.12 00:17.47


00:15.12 17
18 24 Danny Wallace Toyota Starlet E Non MSNZ Club 00:15.53 00:15.28 00:15.44


00:15.28 18
19 23 Ken Ainsworth Chev Camaro F Non MSNZ Club 00:16.43 00:15.32 00:15.84


00:15.32 19
20 191 Don McLean Holden Barina Gti B Wellington 00:15.72 00:15.50 00:15.54


00:15.50 20
21 69 Shannon Scully Toyota Starlet Glanza E Non MSNZ Club 00:16.09 00:17.47 00:15.65


00:15.65 21
22 18 Spencer Pries Honda Civic VTiR C Non MSNZ Club 00:16.66 00:15.68 00:15.69


00:15.68 22
23 3 Bob Sparke Toyota Allex RS D Non MSNZ Club 00:15.85 00:16.34 00:16.03


00:15.85 23
24 12 Stephen Moore Subaru Legacy GT Wagon G Hawkes Bay 00:17.07 00:15.90 00:16.41


00:15.90 24
25 27 Allan Dyer Subaru Impreza WRX G Non MSNZ Club 00:15.90 00:16.69 00:16.66


00:15.90 24
26 22 Murray Ravenscroft Austin A40 Farina B Hawkes Bay 00:16.44 00:15.97 00:16.10


00:15.97 26
27 11 Kane Farquharson Nissan Silvia F Non MSNZ Club 00:16.40 DNS DNS


00:16.40 27
28 44 Patrick McGrath Ford Escort D Non MSNZ Club 00:17.41 00:16.75 00:16.72


00:16.72 28
29 10 Daniel Johnston Nissan Cefiro F Non MSNZ Club 00:17.18 DNF DNS


00:17.18 29

BEST TIME 00:11.60 00:11.34 00:11.28


00:11.28 N/A

Class A = 0 - 1000 cc Class B = 1001 - 1300 cc Class C = 1301 - 1600 cc Class D = 1601 - 2000 cc Class E = 2001 - 3000 cc Class F = 3001 cc & over

Class G = 4 WD Class BOS = refer BOS Class rules Class H = Historic Race Cars non WOF Class T = Classic Cars with WOF Class S = Sports Racing Cars/Specials